Otvorene bilješke za tečajeve kuhanja. lekcija kuhanja

Pregled lekcije o tehnologiji "Kuhanje" u 5. razredu.

Kalina Nadezhda Gennadievna , učitelj tehnologije

Tema lekcije: " Zdrava hrana"

Cilj: Formirati znanje učenika o zdravim principima prehrane koji jačaju organizam. Naučiti kako odabrati proizvode za pripremu jelovnika za doručak; poticati želju za zdravim stilom života.

Stečena znanja i vještine koristiti u praktičnim aktivnostima:

Radite na osobnoj strategiji racionalna ishrana;

Razvijte naviku da se vodite izborom proizvoda, uzimajući u obzir glavne hranjive tvari u njima.

Oprema: računalo, multimedijski projektor, platno.

Vrsta lekcije: kombinirano (satna igra).

Vrijeme lekcije: 20 minuta.

Oblici organizacije odgojno-obrazovnih aktivnosti :

grupni, individualni, frontalni.

Nastavne metode:

    verbalni (u formiranju teorijskog znanja);

    praktično (pri sastavljanju jelovnika)

    vizualni (za razvoj promatranja, povećanu pozornost i bolje pamćenje materijala);

    problem - traženje (pri formuliranju teme i ciljeva sata? za razvoj samostalnog mišljenja);

    metode kontrole i samokontrole

Tehnologija:

    Korištenje unaprijed izrađene prezentacije (Microsoft Power Point).

    Rad s multimedijskom instalacijom.

Plan učenja

ja organizacijski dio.

II. Priprema učenika za percepciju nova tema.

IV. Praktični rad.

Tijekom nastave.

ja . organizacijski dio.

Lijepi pozdrav. Provjera spremnosti za nastavu, označavanje odsutnosti.

II. Priprema učenika za sagledavanje nove teme. Formulacija svrhe lekcije.

Učitelj: Danas ćemo u lekciji nastaviti pričati o hrani, o pravilima zdrava prehrana. I želim započeti lekciju Sokratovim riječima:

"Ne živimo da bismo jeli,

ali jedemo da bismo živjeli" (Slajd broj 1)

Pitanje učenicima: - Što podrazumijevate pod zdravom prehranom?

Što zdrava hrana?

Odgovor učenika: zdrava hrana je ona koja koristi našem tijelu).

Učitelj, nastavnik, profesor:- Zapišite temu lekcije: "Zdrava prehrana" (Slajd br. 2)

III. Učenje novog gradiva.

visoka ocjena, pravilna prehrana bitan je element zdravog načina života. Stanje kože, kose, funkcioniranje organa i sustava uvelike ovisi o unosu hrane koja mora sadržavati sve tvari potrebne za normalnu aktivnost stanica.

Hrana je građevinski materijal za tkiva i stanice.

Također već znate da se hrana sastoji od hranjivih tvari.

Pitanje za studente: imenovati ih ? (proteini masti ugljikohidrati)(Slajd #4), (Slajd #5),

Učitelj, nastavnik, profesor:– Ponovimo koji proizvodi sadrže nutrijente potrebne našem organizmu.

1 .Vjeverice. Proteini služe za obnavljanje stanica ljudskog tijela i čine 1/5 težine ljudskog tijela. Ako u prehrani nedostaje proteina, tijelo se lošije odupire infekcijama i prehladama.

2. Ugljikohidrati. Ugljikohidrati su organske tvari koje su izvor energije.

3. masti. Masti su izvor energije koji štiti tijelo od hlađenja, pomaže tijelu da se odupre bolestima. Ali puno masne hrane je štetno.

Učitelj, nastavnik, profesor: recitiranje poezije:

Za rast, mogli biste;

U hrani mora biti proteina; (Slajd broj 6)

- Najviše proteina nalazimo u proizvodima životinjskog podrijetla: mesu, ribi i mliječnim proizvodima. Proteina ima i u biljkama. Posebno puno u grahu, leći, grahu, soji, heljdi, orašastim plodovima.

Sjajna grupa-

Toplo nam je i loše vrijeme

Opskrbljuju ugljikohidratima

Šalju nam vlakna

Dodati vitamine

I daju energiju. (Slajd broj 6)

Grupni rad: odgovor učenika- Ugljikohidrati su: a) šećeri: bobičasto voće, voće, povrće, med...

b) škrob: krumpir, kukuruz, pšenica….

Masti koje unosimo u hranu

Stvarno nam treba:

Održavajte temperaturu

Utjecat će na figuru, zaštititi od hladnoće,

Spremni smo poslužiti kao krzneni kaput. (Slajd broj 6)

Grupni rad: odgovor učenika- Masti su: biljne, životinjske.

Školski rad:

Učitelj, nastavnik, profesor: Postoje vitamini. Vitamini su neophodni za zdravlje, povećavaju otpornost organizma na bolesti. Vitamini dolaze iz hrane životinjskog i biljnog podrijetla. S nedostatkom vitamina kod osobe javlja se hipovitaminoza, s viškom - hipervitaminoza, s potpunim nedostatkom - beriberi. Vitamini se lako uništavaju zagrijavanjem, izlaganjem atmosferskom kisiku i sunčevoj svjetlosti. Vitamini se dijele na topive u mastima i topive u vodi.

Da bude zdrav i sretan

Postoji jedan pravi lijek:

Češće jedite vitamine

Zdravlje će biti na 100! (Slajd broj 7)

    mineralne soli. Mineralne soli nalaze se u svim namirnicama. Među njima: soli natrija, kalija, kalcija, magnezija, fosfora, koji su mikroelementi; te željezo, cink, mangan, krom, jod, fluor, koji su potrebni u vrlo malim količinama i stoga se nazivaju elementima u tragovima. Za dječji organizam najvažniji su kalcij, kalij, fosfor, magnezij i željezo. Kalcij i fosfor vrlo su važni sastojci hrane. Oni čine mineralnu osnovu kostura, zbog čega je potreba za njima posebno velika u razdoblju rasta. Kalijeve soli, koje velike količine sadržane u povrću i voću, doprinose poboljšanju srčane aktivnosti i normalizaciji ravnoteže vode. (Slajd broj 8)

Stoga morate slijediti uravnoteženu prehranu

Upis u bilježnicu definicije "Racionalna prehrana".

Racionalna prehrana je potpuna, razumna, pravilna, redovita prehrana. (Slajd broj 8)

Iz definicije se vidi da su principi racionalne ishrane:

    Energetska ravnoteža:

    Raznolika hrana;

    Dijeta; (Slajd broj 9)

Energetska ravnoteža. Svatko od nas trebao bi dobiti onoliko energije koliko je potroši tijekom dana, tj. u tijelu se mora održavati energetska ravnoteža.

Energija koju tijelo isporučuje hranom mjeri se u kalorijama. Koncept kalorija. Kalorija - mjerna jedinica energetska vrijednost proizvoda (upis u bilježnicu). (Slajd broj 10)

Raznolika hrana. Raznovrsna prehrana je izmjena namirnica biljnog i životinjskog podrijetla. (Slajd broj 11) Njihove komponente, posebno bjelančevine, masti i ugljikohidrati, trebaju biti u omjeru: 1:1:5, tj. broj grama masti treba biti jednak količini proteina, a ugljikohidrata treba biti 5 puta više.

Dijeta.

Pitanje studentima - Dečki, koliko puta dnevno čovjek treba jesti? Koji su glavni obroci? ( doručak ručak večera)

Učitelj: Ljudi često ne razumiju važnost pravilne prehrane, a da ne spominjemo potrebu doručkovanja ujutro. Doručak je obavezan obrok svake osobe. (Slajd broj 12) Utvrđeno je da redovita jutarnja prehrana smanjuje rizik od gastrointestinalnih bolesti.

Interaktivna igra "Trgovina". (Slajd broj 13)

Učitelj, nastavnik, profesor. “Sada idemo u trgovinu.

Ne samo da ćemo kupovati proizvode kod vas, već ih i podijeliti u skupine:

Zadatak broj 1 (za 1 grupu)

Grupa 1 - to su proizvodi koji bi trebali biti na našem stolu svaki dan. Birajte između ponuđenih. (Slajd broj 14)

Zadatak broj 2 (za grupu 2)

Birajte one namirnice koje su neophodne za zdravu ishranu (Slajd broj 14)

Zadatak broj 3 (za grupu 3)

Odaberite proizvode koji bi se povremeno trebali naći na našem stolu (Slajd broj 14)

Povlačenje učenika na kraju igre.

V. Sažimanje lekcije. Ocjenjivanje.

Na kraju sata organizirana je samoprocjena vlastitih aktivnosti učenika u grupi. Sljedeća pitanja pomoći će vam da to shvatite:

Što ste novo naučili u lekciji?

Što ste naučili?

Koje ćete lekcije naučene u učionici primijeniti u svom životu?

Ocjenjivanje.

VI. Snimanje domaće zadaće.

Književnost:

    Zdravstvena knjižica. Zbirka (Sastavili Yu.V. Makhonina, O.V. Kareva. Uredio Yu.P. Lisitsin) - M .; Medicina, 1990. (monografija).

    Zdravlje. V.N.Kasatkina; nastavno pomagalo za učitelje 1-11 razreda, - 2. izd. dodati i popraviti - Jaroslavlj; Avers Press, 2002. (monografija).

    Želimo biti zdravi. V.N. Kartušina. - M., 2004

    Dva tjedna u zdravstvenom kampu. MM. Goloruk. metoda. priručnik za nastavnike. – M.; Nestle Olma-Press, 2004.

    Biblioteka "Prvi rujan", (Serijal "Dječje zdravlje"), - br. 10.12 - 2005., br. 4 - 2006.

    Tehnologija. Uslužni rad. Udžbenik za djevojčice 5-8. Rostov na Donu "Feniks" 2001

Opća otvorena lekcija na temu: „Kuhanje. proizvodi od brašna»

Ciljevi lekcije:

Napredak lekcije:

1.Org mama. (provjera spremnosti)

2. Postavljanje ciljeva

Danas ćemo na lekciji raditi u neobičnom okruženju. Svatko od vas pripremio je proizvod od brašna kako bi zaštitio projekt i dokazao da ima najukusnije slastice.

Odaberite koji su od navedenih naziva prikladni za prodaju vašeg proizvoda.

Pizzeria.

Kavana - mali restoran, kafić za mlade.

Zalogajnica.

Kantina.

Buffet - mjesto gdje se prodaju grickalice, pića (u hotelu, u hostelu).

Restoran - vrsta blagovaonice u kojoj možete naručiti razna jela, pića, gdje svira glazba (možda na kolodvoru).

3. Organizacija percepcije i razumijevanja novih informacija

Svako poduzeće kulinarski proizvod ima svoj logo, meni. Što je logo?

LOGO (od starogrčkog - logos) - pouka, nauka, riječ, pojam, misaoni tip - otisak

Slova s ​​najčešće korištenim riječima i slogovima, korištena u prošlosti s ručnim tipkanjem.

Grafički prikaz pomoću simbola naziva tvrtke (poduzeća).

4. ZADACI za uvježbavanje vještina

Osmislite logo za svoju tvrtku.

Svako poduzeće Ugostiteljstvo poznata po posebnom interijeru, svi zaposlenici dobro poznaju bonton, znaju lijepo postaviti stol, u što ćemo se uvjeriti.

I koliko zanimljivih, informativnih stvari zaposlenici poduzeća znaju, sada će dokazati da je to tako. Odgovori na pitanja:

1. Koji su glavni proizvodi potrebni za pripremu tijesta.

2. Koji prašak za pecivo poznajete? Za koju vrstu testa?

3. Koja su sigurnosna pravila i sanitarno-higijenski zahtjevi.

Naši zaposlenici će uz pomoć križaljke o testu dokazati da su vrijedni zaposlenici u svojoj tvrtki i da znaju sve o testu.

A nakon što riješe zagonetku, naučit će ključnu frazu.

ZADATAK: Riješite križaljku i zagonetku.

Križaljka

Horizontalno.

1. Umijeće kuhanja.

2. Namještaj za blagovaonicu.

3. Mast za tijesto.

4. Proizvod iz bez tijesto od kvasca.

5. Glavni proizvod za test.

6. Dekoracija torte.

7. Proizvodi od tkanine za stolni ukras.

8. Viskozna masa za izradu palačinki.

9. Dodatna komponenta za test. Bijela kao kreda, slatka kao

10. Tekućina za tijesto.

Okomito.

1. Prašak za pecivo za prhkog tijesta.

2. Tekućina za test.

3. Aparat za gašenje sodom.

4. Glavni proizvod za test.

5. Dekoracija stola za jelo.

6. Proizvod iz testa.

7. Jedna od komponenti pizze.

8. Meki rupčić za brisanje ruku i usana nakon jela.

9. Naziv kolača i životinje.

Puzzle

Nakon što ste pogodili ključne riječi i unijeli ih u ćelije, u odabranom okomitom retku pročitat ćete rusku narodnu poslovicu.

1. Hranjiva tvar, bez kojih je nemoguće pripremiti slatko jelo. (Šećer)

2. Jelo od sirovog povrća. (Salata)

3. Prosena krupica. (Proso)

4. Vrsta tijesta s masnim začinima. (maslac)

5. Kakva se vrsta ribe, primljena za prodaju u trgovini, čuva u vodi? (uživo)

6. Gusta masa od brašna pomiješana s vodom ili mlijekom. (Tijesto)

7. Voće ili bobičasto voće kuhano sa šećerom. (džem)

8. Citrusno voće bogato vitaminom C. (Limun)

9. Jelo koje potiče apetit. (užina)

10. Hladna jela od sitno nasjeckanog kuhanog povrća. (vinegrete)

11. Vrtno voće i zelje koje se koristi za hranu. (Povrće)

12. Jelo od paprikaša narezanog na komade u umaku. (Gulaš)

13. Preljev za salatu. (Majoneza)

14. Dio odjeće kojim se skidaju vruća jela sa štednjaka. (pričvrstiti)

15. Pekara slasticarnica iz pšenično brašno u obliku prstenova. (Baranki)

Najučeniji su, naravno, šefovi poduzeća, odnosno poslovođe. Testirajmo njihovu erudiciju.

1. Doslovno iz pola riječi, oni će moći dati odgovor o kojem testu govore, čak i ako ovo tijesto nije pripremljeno za njih.

Popularna talijanska pita. Rodno mjesto ove pite je grad Napulj. U ovom gradu postoji pravi kult ovog jednostavnog jela, svaka obitelj ima svoj recept za punjenje. (Pizza)

Masno, slatko tijesto, bez tekućine, vrlo mrvljivo. Prašak za pecivo - maslac, ponekad soda. ( prhkog tijesta).

Najveličanstvenije i lagano tijesto. Prilikom pripreme, jaja se tuku sa šećerom u prahu dok ne povećaju volumen za 2-3 puta, a zatim se pomiješaju s brašnom. (Tijesto za biskvit).

2. Sljedeći zadatak je pogoditi zanimanja koja su šifrirana tajanstvenim riječima:

RAŠKI (blagajnik)

RILANUK (kuhar)

GULBETARKH (računovođa)

TONKIDER (slastičar)

Sva ova zanimanja dostupna su u vašem poduzeću.

3.Kako pravilno reći:

Kako pravilno koristiti oblik množine riječi "kolač"?

Kako se pravilno kaže: kilogrami ili kilogrami, grami ili grami?

A kakve praznike, natjecanja predradnici organiziraju u svojim poduzećima!

ZADATAK: Prema ključnim riječima pravilno izgovorite tekst poslovice, izreke.

1. Apetit i hrana. (Apetit dolazi s jelom.)

2. Prokletstvo, klin, trbuh. (Prokletstvo nije klin, trbuh se neće rascijepiti.)

3. Koliba - kutovi, ručak - pite. (Koliba je crvena od uglova, a večera od pita.)

4. Presoliti – presoliti. (Na stolu neslano, na poleđini preslano.)

5. Prokletstvo - kom. (Prva palačinka je kvrgava.)

6. Slavuj – basna. (Slavuj se ne hrani bajkama.)

7. Čaj - ogrjev. (Piti čaj nije cijepati drva.)

8. Rad je lijenost. (Rad hrani, a lijenost kvari.)

9. Posao je zabavan. (Posao prije zadovoljstva.)

CILJ: Riješite zagonetke.

1. Bela Belyan je hodao po polju, došao kući, legao u bačvu. (Brašno)

2. Što se izlije u tepsiju i četiri puta savije? (palačinke)

3. Što je uvijek na vrhu vode? (Ulje)

4. Što se ne može staviti na stol? (Jaje)

5. Ja sam bijel ko snijeg, svima na čast, a ti me voliš na štetu svojih zuba. (Šećer)

6. Što ne možete držati u ustima. (kipuća voda)

7. Tekućina, a ne voda, bijela, a ne snijeg. (Mlijeko)

8. Crno, vruće i svi ga vole. (Čaj)

9. U vodi će se roditi, ali se vode boji. (Sol)

10. Ne jedu me same, ali bez mene ne jedu puno. (Sol)

Kuhari vaših poduzeća posebno su se potrudili i pripremili svoje slastice. Predlažem da ih probate, a sudionicima da daju recepte za autorska jela.

"FIRMNI" RECEPTI.

PALAČINKE.

3 jaja, 2 šalice brašna, 3 šalice mlijeka, pola šalice biljnog ulja ili otopljenog maslaca, 1 žlica šećera, pola žličice soli. Jaja, sol, šećer - umutiti, dodati čašu mlijeka, brašno, umutiti bez grudica, dodati ostatak mlijeka, tući dok ne dobijete gustinu kisele pavlake. Na kraju dodajte ulje.

SOCHNI.

Za jedan sok potrebno je jedno jaje, 2 kašike kiselog vrhnja, 1 kašika brašna, so, šećer - po ukusu.

Jaja samljeti s brašnom, posoliti, dodati šećer, kiselo vrhnje, umutiti. Peći u dobro zagrijanoj tavi, nauljenoj na srednje jakoj vatri s obje strane.

HVOROST-KOVRĐA.

4-5 jaja, pola žličice sode i soli, brašno -4 - 5 šalica, biljno ulje oko 2 šalice.

Zamijesite tijesto, razvaljajte ga u sloj debljine 1 mm, izrežite na trake od 1 cm, zamotajte, pržite u biljnom ulju. Izvaditi šupljikavom žlicom, posuti šećer u prahu.

OTVORENA PITA OD JABUKA.

2 tanke čaše brašna, 100 g margarina ili maslaca, 50 g šećera, 2 jaja, 1 žlica kiselog vrhnja, pola žličice sode (ugasiti octom).

Za fil 5 - 6 jabuka, 150 g šećera.

Umutiti omekšali margarin, jaja, šećer, dodati pavlaku, sodu, brašno. Zamijesiti tijesto, staviti u kalup namazan uljem. Mijesite rukama, dajući oblik kolačima sa zakrivljenim rubovima, izbodite vilicom.

Ogulite i narežite jabuke na tanke ploške, stavite na kolač i obilato pospite šećerom odozgo. Pecite pitu dok ne porumeni.

ZEBRA" TORTA".

4 jaja, 1 čaša šećera, 1 čaša kiselog vrhnja, 1 čaša margarina, 1 žličica. soda, 1/3 žličice. soli, 2 šalice brašna, 2 žlice. l. kakao.

Zamijesite tijesto, sodu ne morate gasiti:

Pomiješajte brašno, margarin, šećer, jaja, sol. Pomiješajte kiselo vrhnje sa sodom, dodajte u tijesto. Tijesto podijeliti na pola, u jedan dio dodati kakao. Formu namazati uljem, posuti grizom. U sredinu kalupa naizmjenično sipati tamno i svijetlo tijesto. Pecite na laganoj vatri. gotov kolač preliti glazurom, posuti komadićima kokosa (oblatne, mrvice, ribana čokolada i sl.).

Glazura: 1 čaša šećera, 2-3 žlice kakaa razrijeđeno mlijekom (pola čaše), prokuhajte.

PIZZA.

1 tanka čaša brašna, 100 g margarina, 100 g kisele pavlake, 1/3 žličice. sol i soda (ugasiti octom).

Zamijesite tijesto, ostavite 20 minuta, pokriveno salvetom. Prebacite u podmazan pleh, oblikujte tortu sa zavijenim rubovima.

1. sloj - tanke kriške rajčice (ili paste od rajčice).

2. sloj - sir.

3. sloj - kobasice, kobasice, kuhana jaja, gljive, papaline, riba itd.

Bazu možete prethodno osušiti u pećnici.

TORTA "LADYFINGERS".

Čašu i pol vode, 100 gr ulja prokuhati, dodati šalicu i pol brašna, miješajući, ohladiti, postepeno umiješati jedno po jedno 5-6 jaja (dok se tijesto ne počne razvlačiti). Peći u plehu, namazanom uljem, male kobasice (cijediti iz slastičarske šprice). Pečene “prstiće” umočite u kremu, stavite na posudu s drvetom, po vrhu pospite ribanom čokoladom.

Krema: 2 šalice hladno procijeđene pavlake + 1 šalica šećera (ili kondenzirano mlijeko s maslacem).

Prema istom receptu, možete kuhati kolač. Tijesto režite na kiflice, raširite na podmazan lim na udaljenosti 3-4 cm jedan od drugog. Gotove kiflice izrežite i punite kremom od kuhanog kondenziranog mlijeka.

"BRZI" KOLAČI.

kuhati tijesto za biskvit: Umutiti 1 čašu šećera sa 4 - 5 jaja, dodati 1 čašu brašna, promiješati. Tijesto izlijte u kalup, namazan uljem, stavite u dobro zagrijanu pećnicu. Breskve opariti, odstraniti koru, podijeliti na dvije polovice, izvaditi sjemenke. Čim tijesto malo “zgrabi”, izvadite formu i na tijesto poslažite polovice breskvi tako da možete rezati kolač na porcije. Pospite orasima, pecite dok ne bude pečeno, malo ohlađenu tortu izrežite na porcije.

Koji je proizvod najukusniji?

Analiza lekcije

Predmet tehnologija

Svrha: dokazati ili opovrgnuti tezu da su svi slastičarski proizvodi ukusni ...

Ciljevi lekcije:

generalizirati znanje učenika o testu, o tome kako ga pripremiti

formirati sposobnost obrane kreativnog projekta

razvijati govor i mišljenje učenika, njihove komunikacijske sposobnosti

njegovati osjećaj odgovornosti, ustrajnost u postizanju cilja

Za rješavanje ciljeva lekcije odabrala sam sljedeće nastavne metode i tehnike: stvaranje problemske situacije u obliku pitanja - dokaza, objašnjavajuće i ilustrativno, istraživanje (analiza činjenica, generalizacija, kušanje), kreativno rješavanje problema.

Na satu su primijenjeni i oblici rada: frontalni (praktično u svim fazama sata), individualni (kada su radili za pločom, štiteći svoj proizvod) i grupni (tijekom praktičnog rada).

Melodičnom sam glazbom motivirao aktivnosti učenja. Koristio ekran. Mislim da su djeca bila zaintrigirana. U ovoj sam fazi koristila elemente problemskog sata, htjela sam da djeca sama odgovore na problemsko pitanje.

Pri prelasku na praktične aktivnosti koristila je vizualna pomagala, školsku ploču, križaljke i zagonetke. Stoga sam želio zadržati interes djece za nastavu. Također, cilj ove faze bio je nesmetan prijelaz na zaštitu vašeg proizvoda.

Kako bih izbjegao emocionalno i fizičko preopterećenje, proveo sam tjelesnu minutu.

Kao rezultat toga, djeca su zaključila da su svi slastičarski proizvodi ukusni!

Lekcija se održala. Sve su etape objedinjene dobrim logičkim "poveznicama". Psihološka atmosfera na satu bila je ugodna, djeca su bila energična.

O rezultatima sata može se suditi po odgovorima i raspoloženju učenika. Uspio sam ostvariti svoje ciljeve.

Općinska proračunska obrazovna ustanova licej

Lobnya, Moskovska oblast

Metodički razvoj

lekcija kuhanja "Kuhanje jela od svježeg sira"

(6. razred)

Sastavila: Dubrova Tatyana Evgenievna,

učitelj tehnologije najviše kategorije

2017

Objašnjenje.

Razvio sam lekciju "Kuhanje jela od svježeg sira" za učenike 6. razreda. Usmjeren je na razvoj kognitivnih i praktičnih aktivnosti učenika. Na lekciji se djevojke ne samo teoretski upoznaju s korisnim svojstvima fermentirani mliječni proizvodi, posebice svježi sir i proučavaju tehnologiju kuhanja jela od njega, ali - tijekom praktičnog dijela - uspiju skuhati dva jela. Također izvode kreativni rad na učvršćivanju pređenog gradiva. Da bih to učinio, nadopunjujem lekciju igrom "Pitaj prijatelja", tijekom koje svaki učenik mora smisliti pitanja o obrađenoj temi. Čim su spremni, učitelj poziva sve da izvuku „sretnu kartu“ i odgovore na pitanja koja su izmislili kolege iz razreda. Zahvaljujući stalnoj izmjeni aktivnosti učenici se ne umaraju, nastava je dinamična i zanimljiva.

Tema lekcije: "Priprema jela od svježeg sira."

Vrsta lekcije: kombinirano, učenje novog gradiva korištenjem tehnologija grupnog učenja.

Svrha lekcije: stvoriti uvjete za proučavanje i sistematizaciju obrazovnih informacija o temi. Upoznati studente s tehnologijom kuhanja jela od svježeg sira.

Zadaci:

a) obrazovni: aktivacija kognitivne aktivnosti učenika;

generaliziranje, razvijanje teorijskih i praktičnih znanja i vještina; provjera kvalitete naučenog obrazovnog gradiva (teorija, praksa); povećana motivacija za proučavanje tehnologije;

b) razvoj: razumijevanje važnosti poštivanja sanitarnih i higijenskih standarda pri pripremi hrane; razvoj vještina za pravilno korištenje alata i pribora, sposobnost rada u grupi, pronalaženja i korištenja potrebnih informacija;

c) odgajatelji: sposobnost poštivanja pravila siguran rad u kuhinji slušaj učitelja i druga; njegovati estetski i kreativan odnos prema kuhanju.

Metode i tehnike : razgovor, brifing, rad s tekstom, praktični rad učenika, elementi aktivnosti igre.

Oblici organizacije kognitivne aktivnosti: frontalni, individualni, grupni.

Oprema za nastavu: posuđe, namirnice, kuharski stolovi, radna odjeća za studente.

Dekor: Nastava se odvija u kabinetu tehnike.

TIJEKOM NASTAVE.

ja . Organiziranje vremena. Provjera spremnosti razreda za nastavu.

II . Ažuriranje znanja. Uvod nastavnika.

Učitelj, nastavnik, profesor:U posljednjoj lekciji smo učili korisna svojstva mlijeka, razgovarali o proizvodima i jelima koja se od njega mogu pripremiti. Danas ćemo kuhati sa svježim sirom. Jela od svježeg sira su korisna i prilično raznolika. Priprema mnogih od njih ne zahtijeva puno vremena, ali ima svoje vlastite suptilnosti i tajne, znajući koje možete izbjeći pogreške i biti zadovoljni rezultatom.

Ponavljanje proučenog gradiva.

Studentska anketa.

Koji se mliječni proizvodi nazivaju fermentiranim mlijekom?

Navedite asortiman mliječnih proizvoda.

Kako kuhati jogurt i svježi sir kod kuće?

Učitelj, nastavnik, profesor:Na prošlom satu dobili ste zadatak da se podijelite u grupe, donesete hranu za kuhanje jela od svježeg sira. Svaka grupa ima kuhara koji koordinira aktivnosti cijele grupe, sada će on provjeriti spremnost svog tima za lekciju.

III . Praktični rad.

1. Učenici sjede u skupinama (nazovimo ih grupa Raffaello i grupa Casserole). Učenici počinju proučavati tehnološki redoslijed kuhanja jela od svježeg sira prema bilješkama u bilježnici (recept za izradu složenaca od svježeg sira i mase od skute „Raffaello kuglice“).

Na kraju učenici odgovaraju na sljedeća pitanja nastavnika:

Po čemu se tehnologija izrade složenaca od skute razlikuje od tehnologije izrade mase od skute (Raffaello kuglice)?

Koju opremu trebate imati za pripremu ovih jela od svježeg sira?

Navedite proizvode potrebne za pripremu složenca, "Raffaello"

Koja sigurnosna pravila treba poštovati pri pripremi ovih jela i zašto?

2. Sigurnosni brifing.

3. Izvođenje praktičnog rada.Učenici rade u grupama, jedan izvodi praktičan rad na pripremi složenaca od skute, drugi - skutnu masu (Raffaello kuglice).

Tijekom rada nastavnik prati poštivanje tehnološkog slijeda kuhanja i poštivanje sigurnosnih propisa.

Nakon što se tepsija stavi u pećnicu, i skuta u hladnjaku, vrijeme preostalo do početka praktičnog rada koristi se za izvođenje igre za učvršćivanje pređenog gradiva.

IV . Konsolidacija proučavanog materijala.

Učiteljica organizira igru ​​„Pitaj prijatelja“. Svaki učenik mora osmisliti 10 pitanja na obrađenu temu, koristeći udžbenik, radnu bilježnicu; pravilno formulirati i zapisati na poseban list, potpisujući prezime. Kada su pitanja spremna, učitelj ih prikuplja, nudi izvlačenje "sretne karte" za sve. Učenici odgovaraju na pitanja svojih kolega iz razreda. Nastavnik ocjenjuje i pitanja i odgovore učenika.

Možete koristiti drugu opciju: pozovite učenike da sastave pitanja za križaljku. Rad se može odvijati u paru ili individualno.

Nakon sata nastavnik ih provjerava i ispravlja, a zatim pretvara u križaljku. Ubuduće se križaljke koriste za ponavljanje pređenog gradiva.

V . Praktični rad.

Učitelj provjerava spremnost tepsije. Dok se hladi možete raditi masu od skute. Najhigijenskiji način kuhanja, kada učenici kuhaju "Raffaello" svaki za sebe, jer jelo više neće proći toplinska obrada. Učenici oblače svoje uniforme i kreću na posao. Masu od skute potrebno je brzo oblikovati u kuglice kako se ne bi stigla zagrijati, umočiti u preljev i staviti na tanjuriće. Kuglice bi trebale biti male i uredne, izgledati privlačno. Ocjenjujemo njihov okus i estetske kvalitete.

VI . Kušanje.

Učenici kušaju lonac i Raffaello.

Dužnost. Pospremanje ureda. Kuhari nadgledaju rad posluge.

VII . Rezultati lekcije. Odraz.

1. Učitelj, nastavnik, profesor:Danas ste u lekciji savladali tehnike kuhanja jela od svježeg sira. Mislim da ćeš kuhati više puta tepsija od svježeg sira, a kuglice od skute"Raffaello", iako nije u svemu sličan istoimenim slatkišima, također može postati originalno jelo i diverzificirajte stol.

2. Samoprocjena obavljenog rada na sljedećim temama:

Jesu li jela bila ukusna?

Je li bilo moguće racionalno koristiti proizvode?

Je li sve uspjelo?

Kako biste ocijenili posuđe?

Jesu li grupe dobro funkcionirale? Kuhar? Koji su nedostaci u njihovom radu?

3. Učitelj izvještava o rezultatima svoje degustacije, bilježi prednosti i nedostatke pripremljenih jela. Primjećuje koherentnost rada grupa, poštivanje sigurnosnih pravila, kvalitetu dužnosti u uredu.

4. Ocjenjivanje i njihovo obrazloženje.

Analiza lekcije. Koristim ovaj dizajn svake godine. Ovakvom konstrukcijom sata vrijeme se koristi racionalno, imamo vremena za proučavanje gradiva i praktično (kuhanje dva jela) i teoretski (kreativni rad „Pitanja prijatelju“ ili za križaljku). Ubuduće se za ponavljanje obrazovnog gradiva koriste križaljke. Učenici rado rade. Tijekom kušanja, ponekad je moguće uvjeriti one koji "ne vole" svježi sir: pokazalo se da složenac i nije tako loš. Neki studenti naknadno kuhaju Raffaello kod kuće, eksperimentiraju s tehnologijom kuhanja i prskanjem.

Primjena.

Recepti za kuhanje jela od skute:

Tepsija od svježeg sira.

Proizvodi:

1. Svježi sir - 500 g.

2. Jaje - 1-2 kom.

3. Krupica - 4 žlice. žlice

4. Kiselo vrhnje - 125 g.

5. Sol - prstohvat

6. Šećer - 60 g.

7. Vanilin šećer - za okus

8. Suho voće - po želji

9. Maslac - 10-20 g.

10. Biljno ulje - podmažite posudu za pečenje

Napredak:

1. Svježi sir propasirajte kroz mašinu za mljevenje mesa ili dobro izgnječite.

2. Griz potopiti u kipuću vodu, dobro promiješati.

3. Jaje oprati, obrisati, razbiti u šalicu, umutiti dodajući šećer i sol.

4. U svježi sir staviti jaje, griz, vanilin šećer, dobro izmiješati.

5. Podmažite posudu za pečenje biljnim uljem, stavite masu od skute, poravnajte je.

6. Tepsiju lagano premažite kiselim vrhnjem, stavite komadiće maslaca.

7. Peći u prethodno zagrijanoj pećnici na 200 stupnjeva dok ne porumene.

8. Gotovu tepsiju ohladite, poslužite uz kiselo vrhnje, slatki umak ili džem.

Slatka masa od skute (Raffaello kuglice).

Proizvodi:

1. Svježi sir - 500 g (suhi, ne kiseli)

2. Maslac (oko 100 g)

3. Šećer - (manje od čaše, po ukusu)

4. Vanilin šećer - pola žličice

5. Sol - prstohvat

6. Matice ili grožđice za punjenje - pola čaše

7. Posip - kokos, kakao, ribani orasi - po želji

Napredak:

1. Omekšali maslac podijelite na dijelove, umutite mikserom (treba postati pjenast).

2. Ulju dodajte svježi sir, šećer u dijelovima, dobro promiješajte.

3. Dodajte sol i vanilin šećer, promiješajte. Masa treba biti homogena.

4. Gotovu masu ohladiti da se od nje mogu formirati kuglice.

5. Oblikujte male loptice tako da u sredinu stavite orah, uvaljajte u posip (kakao ili pahuljice kokosa). Kuglice stavljati na tanjur da se ne zgužvaju i ponovo ohladiti.

Ova lekcija upoznaje tehnološki ispravan proces pripreme dizanog tijesta na spužvasti i neštedni način i pravljenja lepinja. različiti tipovi. Metodičke preporuke namijenjene su nastavnicima dodatnog obrazovanja u kulinarstvu socijalno-pedagoškog usmjerenja, profesorima tehnologije srednjih škola, roditeljima i učenicima.

Preuzimanje datoteka:


Pregled:

Tema: Priprema dizanog tijesta i pravljenje lepinja

Svrha lekcije: upoznavanje s tehnološki ispravnim postupkom spravljanja dizanog tijesta i izrade lepinja.

Zadaci:

1. Naučiti kako oblikovati proizvode od tijesta s kvascem.

2. Zainteresirati djecu za kulinarstvo.

3. Razvijte vještine neovisnosti.

4. Njegujte osjećaj kolektivizma i discipline.

Oprema : pregače, kape, didaktički materijal; proizvodi, valjci, daske za rezanje, noževi, lim za pečenje, čaše, kistovi.

Napredak lekcije

1. Org. trenutak. Provjera spremnosti učenika za nastavni sat.

Poruka o temi i svrsi lekcije.

2. Učenje novog gradiva.

U Rusiji nijedan obrok nije bio potpun bez pečenih proizvoda od brašna - domaći kruh i razna peciva. Pečenje je napravljeno od razne vrste tijesto, ali najzastupljenije je bilo kvasce. Za blagdanski stol Od tijesta se pekao širok izbor proizvoda - pite, peciva, kolači od sira, peciva, saechki, sočne, krafne, shanezhki, medenjaci, kolačići i, naravno, pite. "Bulka" ima isti korijen kao i "pin", "buzdovan", "kaldrma". Izvorno značenje ove riječi je "lopta". U starom ruskom jeziku postojala je riječ "bula" - "kvrga". Ali naziv "kruh" "lepinja" došao nam je iz Poljske u 17. stoljeću, zajedno sa samim pecivima. Scone bun je mali britanski "brzi kruh" škotskog porijekla. Prvi spomen skon zabilježen je u rukopisima 1513. godine. U nekim grofovima Engleske, punđa se zove "scoan". Ipak, prema britanskim rječnicima ispravnije je reći - "scone". Prema Oxfordskom rječniku, ime lepinje dolazi od nizozemskog schoonbrood - lijepa bijeli kruh(škon - čist, leglo - kruh).

Dizano tijesto se mijesi na dva načina: spužvasto i bez tijesta.

Za više slatko tijesto bolje je koristiti spužvastu metodu jer pečenje usporava dizanje tijesta. Tijesto bez tijesta priprema se s manjom količinom pečenja i slabije konzistencije: koristi se za prženje u dubokom ulju.

metoda spužve priprema tijesta podijeljena je u dvije faze: priprema tijesta i fermentacija, priprema tijesta i fermentacija. Tijesto se zove tijesto, koje se mijesi u omjeru pune količine tekućine, pola količine brašna i pola količine kvasca. Tekućina (mlijeko ili voda) treba biti topla, ne niža od 28-30 °. Kvasac i brašno se razrijede u tekućini, posude s tijestom se čvrsto zavežu ubrusom i stave na toplo mjesto da se diže 40-50 minuta. Tijekom fermentacije tijesto postupno udvostručuje volumen, površina mu je prekrivena mjehurićima. Ovo je znak da je tijesto spremno, u gotovo tijesto dodaju se svi dodatni proizvodi i sol prema receptu. Tijesto se dobro izmijesi u zdjeli, a zatim se položi na dasku gusto posutu brašnom. Zatim se tijesto izlupa rukama do stanja elastičnosti, odnosno dok ne počne lako padati iza ruku. Ovako izbušeno tijesto vratite u zdjelu, zavežite ubrusom i stavite na toplo mjesto 1,5-2 sata za fermentaciju. Za to vrijeme tijesto se premijesi dva puta, također na dasci ili stolu, kao kod miješenja. Određivanje spremnosti tijesta nije jednostavno, jer obično tijesto ima drugačiju konzistenciju, što znači da je proces fermentacije drugačiji. Na primjer, u tijesto fermentacija se odvija brže nego u debelom, mršavo tijesto također se uklapa brže od bogatog. Stoga se spremnost testa određuje ne samo vremenom utrošenim na njegovu pripremu, već uglavnom znakovima koji karakteriziraju njegovo zrelo stanje; svježe umiješeno tijesto je gusto, vlažno i blago elastično, dok u zrelom stanju tijesto poveća volumen za 1,5-2 puta, postane rahlo, glatko i elastično.

Siguran načinpriprema tijesta uključuje samo jednu fazu. Svi proizvodi predviđeni prema receptu umiješaju se u tijesto odmah i u potpunosti. Ovom metodom miješenja količina kvasca se malo povećava u odnosu na količinu kvasca sa spužvomput. Budući da kvasac u gustom tijestu sporo raste, potrebno je produžiti vrijeme prvog dizanja, a ostatak pripreme tijesta odvija se na isti način kao kod tijesta.

Rezanje tijesta sastoji se od nekoliko operacija: dijeljenje tijesta na jednake komade ili velike valjke; oblikovanje komada tijesta u odgovarajuće proizvode, dizanje oblikovanih proizvoda.

Ispitni dio jedan je od važne točke priprema proizvoda od brašna. Kvaliteta proizvoda ovisi o kvaliteti obrade tijesta. Spremno tijesto raširiti na stolu ili dasci posutoj brašnom i zarolati u dugačak zavoj od kojeg se odrežu komadi, po mogućnosti jednake veličine. Neravni komadi tijesta u pravilu dovode do nejednakog pečenja proizvoda: mali će se prepeći, a veliki će se nedovoljno ispeći. Prilikom rezanja tijesta i oblikovanja proizvoda potrebno je voditi računa o dimenzijama budućnosti Gotovi proizvodi. Volumen gotovih proizvoda obično se povećava. Veličina povećanja ovisi o kvaliteti brašna, recepturi proizvoda, vremenu dizanja tijesta i temperaturi pećnice.

Oblikovani proizvodi postavljaju se na metalni lim, podmazan, u ravnomjernim redovima, vodeći računa o povećanju volumena proizvoda. Lim se stavlja na toplo mjesto za provjeru, koja je neophodna zbog zbijanja proizvoda tijekom kalupljenja. Nastavak fermentacije u tijestu uz oslobađanje ugljičnog dioksida uzrokuje povećanje volumena proizvoda. Tako da oblikovani proizvodi ne postanu vremenski uvjetovani tijekom dokazivanja, prekrivaju se laganim ubrusom ili komadom gaze. Što se tijesto brže diže, pečenje će biti bolje. Povoljna temperatura za dizanje tijesta je 30-35 °; Približno vrijeme kušanja 30-60 minuta. Vrijeme kušanja također ovisi o veličini proizvoda; što su proizvodi manji, to je potrebno manje vremena za provjeru, velikim proizvodima, naprotiv, potrebno je više vremena za provjeru. Uz nedovoljnu provjeru, na proizvodima se stvaraju pukotine tijekom pečenja, sami proizvodi ispadaju teški, slabo pečeni. Prekomjerno provjeravanje deformira proizvode, dobivaju se s mrvicama u velikim rupama.

Spremnost tijesta tijekom dizanja određuje se organoleptičkom metodom. Stratificirano tijesto, kao što je gore spomenuto, povećava volumen, postaje mekano. Ako laganim pritiskom prsta udubina na površini tijesta brzo nestane, dizanje još nije dovoljno. Kod normalnog dizanja, udubina na tijestu polako nestaje.

Također je potrebno voditi računa o temperaturi pećnice, ovisno o temperaturi u pećnicu se stavljaju proizvodi koji su se određeno dizali. U uvjetima visoke temperature brzo se stvaraju kore na proizvodima i dolazi do fermentacijetest je prekinut. Na niskim temperaturama pećnice proizvode treba saditi nedovoljno dizane, jer je stvaranje korice i prodiranje topline u tijesto sporije, a samim tim će i dizanje proizvoda biti duže.

Za poboljšanje izgled neke vrste proizvoda mažu se jajetom ili maslacem. Prije mazanja jaja treba dobro istući u homogenu masu bjelanjaka i žumanjaka. Podmažite proizvode 5-10 minuta prije sadnje u pećnicu. Posipanje proizvoda šećerom, bademima, posipom od brašna (priprema se mljevenjem maslaca s brašnom, šećerom i sitno nasjeckanim bademima) daje proizvodima lijep i ukusan izgled. Odmah nakon mazanja pospite brašnom, bademima, orasima ili mrvicama, a nakon 5-6 minuta šećerom, inače će se otopiti.

Proizvodi se peku na različitim temperaturama u pećnici: mali proizvodi - na višoj temperaturi, približno 220-240 °, a veliki i bogati - na 210-220 °.

Spremnost se određuje bojom i težinom proizvoda. Neki se proizvodi glaziraju fondantom nakon pečenja i posipaju prženim i nasjeckanim jezgrama oraha ili badema preko mokrog fondanta; drugi se samo posipaju šećerom u prahu, ponekad po želji pomiješaju s vanilijom.

Prije ulaska u pećnicu gornja kora pite - mesne, kupusnjače, riblje - preporuča se namazati nekom vrstom masti i posuti sitno mljevenim krušnim mrvicama koje daju koricu najbolji pogled i kušajte.

Spremnost velikih pita prepoznaje se po donjoj kori: trebala bi se lagano zapeći i lako odvojiti od lima za pečenje.

Da bi gornja i donja kora bile mekane, pečenu tortu potrebno je preklopiti s lima na meku salvetu i pokriti salvetom ili kuhinjskom krpom. Ako je kolač dugo bio u pećnici i kora mu je jako suha, preporučljivo je kolač pokriti vlažnom krpom, a odozgo suhim ručnikom. Kao rezultat toga, suha kora će brzo omekšati.

Spremnost rolate se prepoznaje lupkanjem prstima po donjoj kori. Ako dobijete zvučni jasan zvuk, onda je lepinja spremna.

Tijesto s kvascem je spremno. Kako ćemo početi proizvoditi proizvode?

1. Rezanje (tijesto se objesi, reže na komade koje valja u kuglice).

2. Oblikovanje proizvoda (oblik je zadan).

3. Sekundarno dizanje na papiru za pečenje (20 minuta).

4. Završna obrada površine.

5. Pečenje (230°C - 10 minuta).

6. Hlađenje.

3.Praktični rad.

Demonstracija tehnika od strane učitelja u praksi.

Ponovite TB pri radu s nožem i vrućim posuđem. Učenici se oblikuju različiti putevi. Postoji kontrola ispravnosti pripreme.

4. Učvršćivanje novog gradiva.

Pitanje za studente:

Od kojih sastojaka se pravi tijesto od kvasca. (Popis proizvoda u prilogu).

Provođenje igre "Gluhi telefon".

Dijeljenje recepata.

4. Sažimajući.

Postoji degustacija.

Postavite pitanja učenicima:

Što ste naučili na satu?

Možete li primijeniti svoje znanje kod kuće?

Koliko su vam lepinje ukusne?

Je li bilo poteškoća u izradi kifli?

Završna riječ učitelja.